1512 Teknogirişim Sermaye Desteği nedir?

TÜBİTAK tarafından girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, ticari değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerinin desteklenmesinin amaçlandığı bir destek programıdır.

Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı nedir?

Özyeğin Üniversitesi markası olan Girişim Fabrikası TÜBİTAK 1512 için resmi Uygulayıcı Kuruluş olup 2015 yılından bu yana BİGG programı kapsamında girişimcilere destek olmaktadır. Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı kapsamında girişimciler düzenlenen eğitimler aracılığıyla iş modellerini geliştirme, mentorluk desteği alma ve iş planlarının yazımına yönelik danışmanlık hizmetlerinden faydalanma fırsatına sahip olmaktadırlar. 5 hafta süren program Özyeğin Üniversitesi'nin Altunizade'de bulunan binasında gerçekleştirilmektedir. Program kapsamındaki faaliyetler eğitimenlerin ve katılımcıların durumlarına göre hafta içi 18:30 - 21:30 saatleri arasında veya hafta sonları gerçekleştirilmektedir.

BiGG Programına başvuru sahibinin aşağıdaki kriterlere uyması gerekmektedir. Başvuru sahibi dışındaki diğer takım üyelerinin bu kriterlere uyması zorunlu degildir. TÜBİTAK başvuru ve değerlendirme kriterleri için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Programa ön başvuru tarihi itibariyle örgün öğrenim veren üniversitelerin;

 • Herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci,
 • Yüksek lisans veya doktora öğrencisi,
 • Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini en çok 10 yıl önce almış kişi,

aşağıda belirtilen şartları taşıması halinde başvurabilecektir;

 • Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olmak,
 • Ön başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.

Girişimcilik Eğitimi

 • İş modelinizin geliştirilmesine yönelik eğitimler
 • Teknolojinizin doğrulanması ve ticarileştirilmesi ile ilgili çalıştaylar
 • Teşvikler ve ticarileştirme sürecindeki Mali ve Hukuki konularda seminerler
 • Patentleme ve Lisanslama stratejisi oturumu
 • TÜBİTAK 1512 başvuru hazırlama desteği

İş Planı Eğitimi

 • Başvuru formunda girişimciden beklenenler
 • İş Planı yazımında dikkat edilmesi gerekenler
 • Projenin en etkin şekilde başvuru formuna aktarım yöntemleri

Mentorluk

 • Ekip / Proje özelinde bire bir çalışma
 • Teknolojik doğrulama
 • Pazara giriş stratejisi oluşturma
 • Seçim sunumuna hazırlanma

İş Planı Yazımı

 • Seçilen ekip / proje bazında iş planı üzerine bire bir çalışma
 • Danışmanlık desteği ile kazanan iş planı yazımı

Onur Yurtsever - AkıllıBES Kurucusu

2017 - 1.Dönem Desteklenen Girişimci

Samimi ve inanan birçok girişimci ile bir araya gelmek çok iyi geliyor. Hayalleri peşinde olanların hayallerini paylaşarak daha da büyütmesi bu şekilde daha kolay oluyor. Üretkenlik bunun üzerine geliyor. Her zaman hepimizin birbirimizden öğreneceği şeyler var. Az çok olması farketmez. Bir tane olur ama o da fark yaratır. GF BİGG Hızlandırma Programı bunu deneyimlemek için bulunmaz bir ortam.

Ata Gür - Kurucu Ortak & CEO

2017 - 1.Dönem Desteklenen Girişimci

Başlangıç aşamasından bitişe kadar her aşamada doğru yönlendirmeler ve alanında uzman eğitmenlerle en doğru başvuruyu yapmamızı, sunuma en iyi şekilde hazırlanmamızı ve sonrasındaki dönemde de doğru bağlantılarla şirketleşme ve TÜBİTAK süreçlerini yürütmemizi sağladı. Girişim Fabrikası bizim BİGG yolundaki en büyük yardımcımız oldu.

Onur Aydoğdu - MarVAJED Proje Yürütücüsü

2017 - 2.Dönem Desteklenen Girişimci

Fikrimizi ürüne dönüştürme ve TÜBİTAK BİGG başvuru sürecini bir kez daha yaşayacak olsam hiç kuşkusuz tekrar GF BİGG Hızlandırma Programı ile yola çıkmak isterdim.

Mert Arman - Flank Esports Kurucu Ortağı

2017 - 1.Dönem Desteklenen Girişimci

Bir Espor girişimi olarak TÜBİTAK BİGG’e başvururken biraz çekincelerimiz olduğunu söylemem gerek. Yükselen bu trend işi ve kıymetini anlatmak için ekstra efor sarfetmemiz gerekeceğini biliyorduk. GF BİGG Hızlandırma Programı mentorlarımız ile hem bu dünyayı anlatabileceğimiz hem de ARGE problemlerini ortaya koyabileceğimiz bir yapı tasarlayarak destek almaya hak kazanan bir projeye imza attık.

Hayır. Programa sadece örgün eğitim kurumlarından mezun olup http://bigg.tubitak.gov.tr adresinde belirtilen koşulları sağlayanlar başvuruda bulunabilir.

1512 Teknogirişim Programının 2018 Yılı Çağrısı kapsamında, aşağıda belirtilen alanlarda yenilik odaklı, ticari değeri doğrulanmış ürün ve hizmetlere dönüştürülecek iş fikri başvuruları kabul edilecektir;

 • Akıllı Ulaşım
 • Enerji ve Temiz Teknolojiler
 • Akıllı Üretim Sistemleri (Sanayide Dijital Dönüşüm)
 • İletişim ve Sayısal Dönüşüm 
 • Sağlık ve İyi Yaşam
 • Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme

Özyeğin Üniversitesi yukarıda verilen tüm tematik alanlardan başvuru kabul etmektedir.

Detaylı bilgi için: https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/2204/1512_cagri_duyurusu_...

Başvurular bir değerlendirme paneli tarafından proje ekibinin yetkiliği, iş modeli, hedeflenen pazarın dinamikleri, projenin yenilikçi yönü ve yapılabilirliği gibi kriterler çerçevesinde değerlendirilmektedir.

2011 yılından bu yana yürüttüğü programlar ile farklı sektörlerden girişimcilere destek olan Girişim Fabrikası, deneyimli mentorlarla etkileşim, iş ağında yer alan firmalara erişim ve kapsamlı iş planı yazımı danışmanlığı destekleri ile katılımcılara dönüştürücü bir deneyim sunmaktadır.

2019 yılı program takvimi TÜBİTAK tarafından yayınlanacak çağrının ardından ilan edilecektir. Girişim Fabrikası faaliyetlerini Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsünde sürdürmektedir. Ancak GF BİGG Hızlandırma Programı eğitim faaliyetlerinin Özyeğin Üniversitesi’nin Altunizade Binasında gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. GF BİGG Hızlandırma Programı kapsamındaki faaliyetler eğitmenlerin ve program katılımcıların uygunluk durumlarına göre hafta içi 18:30 – 21:30 saatleri ile hafta sonları gerçekleştirilmektedir.

GF BİGG Hızlandırma Programı katılımcılarının Özyeğin Üniversitesi öğretim üyelerinden (uygunluk durumlarına göre) projeleri kapsamında görüş / mentorluk alabilmeleri konusunda program yürütücüsü koordinasyon sağlayacaktır.

Kabul edilen girişimcilerin fiziksel bir ürün geliştirilme / prototip üretme gereksinimlerinin olması halinde, hızlandırma programı süresince Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsünde bulunan OPENFAB İstanbul (http://openfab.istanbul/imkanlar/) makine parkurundan indirimli fiyatlarla faydalanabileceklerdir.

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği üst limiti 200.000 TL’dir. Proje isterlerine uygun olarak gerçekçi bir iş planı bütçesine göre destek tutarı belirlenmektedir.

İş Birlikleri

Girişim Fabirkası Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı eğitim faaliyetlerinin Özyeğin Üniversitesi'nin Altunizade'de bulunan binasında gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Telefon
0216 564 9000

E-Posta Adresi
girisimcilik@ozyegin.edu.tr

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü
Nişantepe mahallesi, Orman sk.  34794 Çekmeköy/İSTANBUL

Altunizade Yerleşkesi
Altunizade Mah. Kısıklı Caddesi Sarkuysan -Ak İş Merkezi No:4   1. Blok İç kapı no:2   Üsküdar İstanbul-34662

 
1 Start 2 Complete
Özyeğin Üniversitesi’nden haberdar olmak isterseniz lütfen tıklayınız